Uusia tehtävänimikkeitä ja toimintatapoja kaudelle 2019-2020
5.2.2019 13:00 Uutiset / Pääsivusto

Tiedote liittyen kauteen 2019-2020

Kuten jo aiemmin on uutisoitu, niin täysillä käynnissä olevasta kaudesta huolimatta olemme aloittaneet jo hyvissä ajoin tulevaan kauteen valmistautumisen. Valmentajanimitykset on uutisoitu sosiaalisessa mediassa, mutta tässä vielä kertauksen vuoksi kaudelle 2019-2020 jo sovitut päävalmentajat:

B: Marko Ruotsalainen

C-1: Tatu Jokinen

C-2: Jani Jansson

D-1: Markus Petäjä

D-2: Marko Kotajärvi

E-1: Patrik Friis

E-2: Vesa Lahtonen

F-1: Tony Witick

F-2: Janne Pikkarainen

G: Jouni Ojatalo

LKK vastuuohjaaja: Robert Kiviniemi

LKK rehtori: Joona Kangas

Ensi kaudesta lähtien seurassa otetaan käyttöön uusina tehtävänimikkeinä ikäkausivastaava ja maalivahtikoordinaattori. Ikäkausivastaavat tulevat D-F ikäluokkiin. Ikäkausivastaavina toimivat:

D: Markus Petäjä

E: Patrik Friis

F: Tony Witick

Ikäkausivastaavien tehtävänä on:

  • vastata kokonaisuudessa kausisuunnitelmasta yhdessä toisen ikäluokan vastuuvalmentajan kanssa
  • vastaa kahden ikäluokan yhteisistä harjoituksista
  • toimii omassa ikäluokassaan vastuuvalmentajana

Seurassa tullaan lisäämään kahden ikäluokan välistä yhteisharjoittelua huomattavasti. Harjoittelussa tullaan keskittymään entistäkin vahvemmin yksilöiden kehittämiseen ottamalla huomioon lasten ja nuorten kokonaisvaltaisten valmentamisen. Ikäkausivastaavat on nimetty, jotta lisääntyneellä yhteistoiminnalla on selkeä vastuuhenkilö.

Maalivahtikoordinaattoreina toimivat:

B-C2: Kennet Törnroos

D1-G: Tuomas Saariaho

Seuran tahtotilana on pystyä huomioimaan entistä paremmin myös vanhempien ikäluokkien maalivahdit ja tarjota heille entistä parempaan henkilökohtaista valmennusta. Näillä tehtävänkuvilla pyritään saamaan seuran hyvällä pohjalla olevalle nuorempien maalivahtien valmennukselle selkeämpi jatkumo kohti kilpakiekkoilun haasteita. ”Kenne” ja ”Tumppi” kehittävät yhdessä muiden maalivahtivalmentajien kanssa seuran maalivahtien valmennustoimintaa seuraavalle tasolle.

Ensi kaudesta alkaen voimaan tulevissa muutoksissa on pyritty ottamaan resurssit huomioiden mahdollisimman hyvin huomioon yksilöiden valmentaminen unohtamatta sitä, että jääkiekossa on kyse joukkuelajista ja sitä kautta pelaajien, valmentajien, johtoryhmien ja vanhempien välisestä yhteistyöstä. Jokaiselle ikäluokalle, joita muutokset koskevat, tullaan pitämään infotilaisuus asiaan liittyen kevään 2019 aikana.


Lisätiedot ja tiedustelut:

Valmennuspäällikkö Sakari Muotka, sakari.muotka@juniorihermes.fi, 0407780018


   
Lisää uutisia
Juniori Hermes
«  Kesäkuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 
Kategoriat