Miika Wiikmanista seuran uusi junioripäällikkö
25.5.2020 12:01 Uutiset / Pääsivusto

Miika Wiikman

Juniori Hermeksen uudeksi junioripäälliköksi on valittu Miika Wiikman.

Miikan vahvuuksia valintaa tehdessä olivat mm. pitkä ja kattava pelaajaura, jonka kautta hän on saanut paljon kokemusta erilaisista kiekkokulttuureista ja toimintamalleista, joita hyödyntää tulevassa tehtävässään. Hänellä on myös kokemusta seurassamme toimimisesta, sillä jo peliuran aikana hän auttoi useana keväänä naisjoukkueemme valmennusta oman kautensa päätyttyä. Hän on myös toiminut maalivahtivalmentaja edelliset 1,5 kautta Hermeksen 2011-syntyneiden joukkueessa ja kevätkauden 2020 valmentajana seuran A-nuorissa. Valintaan vaikutti myös Miikan vahva motivaatio kehittää itseään ja oppia lisää seuratyöstä. Myös hänen ajatuksensa lapsuusvaiheen urheilusta ovat hyvin seuran linjassa eli tehdä harjoitustapahtumista monipuolisia sekä lasta motivoivia tarjoamalla sopiva määrä haastetta ja onnistumisen tunteita sekä ennen kaikkea liikunnan iloa.

Miikan tuleviin tehtäviin junioripäällikkönä kuuluu mm. vastata U8-U12 ikäluokkinen toiminnasta, kehittää seuran nais- ja tyttökiekkoa, kehittää ja organisoida harraste- ja leiritoimintaa sekä yhteistyöseurojen taitovalmennus. Miika aloittaa täyspäiväisesti junioripäällikön työt 1.9.2020, mutta hänet näkee varmasti hallilla jo ennen sitäkin sillä hän toimii tulevalla kaudella myös oto-maalivahtivalmentajana U15- ja U16-joukkueissa.


Juniori Hermes

Hallitus


   
Lisää uutisia
Juniori Hermes
«  Toukokuu   »
Kategoriat