Casper Myrskogille valinta U16-Maajoukkueeseen!
Julkaistu: 01.10.2023 15.28

Casper Myrskogille valinta U16-Maajoukkueeseen!

Seuran pelaaja Casper Myrskog on valittu tänään päättyneen Pohjola-Leirin päätteeksi U16-maajoukkueeseen.

"Casper on aloittanut jääkiekon yhteistyöseurassamme IK Kronanissa ja tämä valinta tuo jälleen esiin sen millaisia mahdollisuuksia pystymme alueemme pelaajille hyvällä seurojen välisellä yhteistyöllä mahdollistamaan. Casperin valinnan myötä Hermeksestä on nyt valittu pelaaja U16-maajoukkueeseen kahtena vuotena peräkkäin ja se on hieno osoitus meille seurana siitä, että olemme pystyneet kehittämään toimintaamme ja pelaajapolkumme pystyy tukemaan pelaajan kehittymistä kohti aivan suomen kärkeä. Tietenkin pelaajan kehittymisessä tälle tasolle isoin osuus on pelaajan omalla asenteella sekä työnteolla ja Casperin toimintaa U12-ikäisestä lähtien nähneenä tiedän, että hän on tehnyt kovasti ja määrätietoisesti töitä kehittymisen eteen. Tässä on hänelle tehdystä työstä hieno palkinto ja saavutus matkan varrelle. Onnittelut Cassulle valinnasta!"- Kommentoi valintaa seuran valmennuspäällikkö Joona Kangas.

Vuoden 2023 poikien Pohjola-leiri järjestettiin Vierumäellä 26.09.–01.10.2023. Leirille kutsuttiin yhteensä 132 pelaajaa – 12 maalivahtia, 48 puolustajaa ja 72 hyökkääjää. Leirille osallistui vuonna 2008 syntyneiden ikäluokan parhaimmisto. Ikäluokan ensimmäiseen maajoukkueeseen valittiin 44 pelaajaa.

Kaikki maajoukkueeseen valitut pelaajat löydät täältä: https://www.leijonat.fi/index.php/maajoukkueet/poh...

Leirillä palkitut pelaajat löydät täältä: http://www.leijonat.fi/index.php/maajoukkueet/pohj...

Seura onnittelee Casperia valinnasta!

Juniori Hermes RY
Kaarlelankatu 57
67100, Kokkola


Valmennuspäällikkö:
Joona Kangas

0400588042

joona.kangas@juniorihermes.fi

  
Kehitysvalmentaja
Gleb Starobinets
0407780018

gleb.starobinets@juniorihermes.fi


Taitovalmentaja

Tuomas Kokkonen

0408240360

tuomas.kokkonen@juniorihermes.fi